Monthly Archives: Mart 2016

SSL için özel ip gerekli mi

SSL sertifikası için İP zorunluluğu firmalara göre değişiklik göstermektedir. Normalde SSL sertifikası için STATIC İP adresine gerek yoktur tarafımızca verilen SSL sertifikalarında İP adresi zorunlu değildir.

Plesk panel kurulum hatası

Plesk panel kurulumunda SSH üzerinden birden bire aşağıda ki gibi bir hata alırsanız hata metninin altındaki sizlere paylaştığımız komutu uygulayarak kurulumunuza devam edebilirsiniz. Kurulum esnasında oluşan hata; “ERROR: The Yum utility failed to install the required packages. Attention! Your software might be inoperable. Please, contact product technical support.” Yukarıda belirttiğimiz hatadan sonra aşağıda ki komutları… Read More »

Plesk panel one click installer

Plesk panelin bir iki çeşit kurulumu mevcut bunların içinde en kolay olanı One Click İnstaller‘dır. Özellikle ilk defa plesk panel kuracak kişiler bu yöntem ile Plesk panelin en güncel versiyonunu çok kolay bir şekilde kuracaktır. SSH ile sunucunuza bağlandıktan sonra ilk önceliğiniz her zaman aşağıda ki komut ile güncellemeleri kontrol edip yklemek olsun “yum update… Read More »

SSH ile Plesk Panel Kurulumu

Sunucunuza Plesk panel kurmadan önce ilk yapmanız gereken SSH üzerinden root girişi yaptıktan sonra aşağıda ki komut ile güncellemeleri kontrol etmelisiniz “yum update -y” Güncelleme işlemi bittikten sonra sunucunuza “reboot” komutu ile reset atın. Sunucunuz açıldıktan sonra aşağıda ki komutları sırasıyla uyguladığınızda kurulumunuz başlayacaktır. “wget http://autoinstall.plesk.com/plesk-installer” “chmod +x plesk-installer” “./plesk-installer”

SSH ile cPanel Kurulumu

Sunucunuza cPanel kurmadan önce ilk yapmanız gereken SSH üzerinden root girişi yaptıktan sonra aşağıda ki komut ile güncellemeleri kontrol etmelisiniz “yum update -y” Güncelleme işlemi bittikten sonra sunucunuza “reboot” komutu ile reset atın. Sunucunuz açıldıktan sonra aşağıda ki komutu çalıştırdığınızda cPanel kurulumunuz başlayacaktır. “cd /home && curl -o latest -L https://securedownloads.cpanel.net/latest && sh latest”

Centos 7 Firewall Kapatma

SSH ile sunucunuza root olarak giriş yaptıktan sonra aşağıda ki komutları uygulayarak Centos 7 firewall özelliğini yönetebilirsiniz. firewalld servisini pasif yapmak için (bu komut ile sunucunuza reset attıktan sonra firewall devreye girmeyecek) “systemctl disable firewalld” firewalld servisini durdurmak için “systemctl stop firewalld” Aşağıda ki komut ile kontrol edebilirsiniz. “systemctl status firewalld”

Whmcs Action Failed Unable to auto-login

Paylaşımlı hosting  sunucularınızdan birinin whmcs sunucular kısmından adını değiştirdiğinizde kullanıcılarınız hizmetlerim kısmından herhangi bir cPanel hizmetine geçiş yapmak istediğinde  “Action Failed Unable to auto-login” hatasını alacaktır. Hatanın çözümü için sorun yaşayan kullanıcınızın müşteri profilinde bulunan ürün hizmet menüsünden sunucu adınıda değiştirmelisiniz.

Whmcs configproducts.php? beyaz sayfa sorunu

Whmcs 5.3.14 versiyonundan 6.0 versiyonuna geçiş yaptıktan sonra bazı hatalar ile karşılaşacaksınız bunlardan biri  Whmcs üzerinden sunucular menüsünden sunuculardan herhangi birine geçiş yapmak istediğinizde bir diğeri ise ürün hizmet sayfasından bir ürün hizmeti açmak istediğinizde beyaz sayfa hatası alınmaktadır. Hatanın çözümü için aşağıda ki adımları yapmanız yeterlidir. Modules klasörünün içinde sizin için önemli olan modülünüz… Read More »

Plesk panel SSL Sertifikası kurulumu

SSL sertifikası kurmak istediğimiz hosting hizmetine giriş yaptığımızda menüde “SSL Certificates” menüsüne giriş yapıyoruz. Açılan sayfada “Add SSL Certificate” butonuna tıklıyoruz. “Certificate name” kısmına SSL sertifikasına verecek olduğunuz adı yazıyorsunuz biz firma olarak Örn: SSL_2015 gibiad koyuyoruz. “Domain name” kısmında ise SSL Sertifikaıs kuracak olduğunuz hosting hizmetinize ait alan adınızı domain.com şeklinde değil www.domain.com şeklinde… Read More »